Sv. Jan hrob D. M. 2024
Renovace kříže - hrob br. Dominika Maria
Svatý Jan pod Skalou
Renovovaný kříž byl osazen dne 29. 5. 2024.
GPS souřadnice: 49.9697894N, 14.1301628E
Fotografie ve fotogalerii tady.
V roce 2023, v době adventní, jsem byl osloven kamarádem Jiřím Ševčíkem, zda bych nemohl zrenovovat kříž na hřbitově v malebné obci Svatý Jan pod Skalou u Berouna. Bylo mi řečeno, že paní Ouředníková, která se stará o vedlejší rodinný hrob, by si moc přála, aby byl litinový kříž v důstojném stavu. K této prosbě ji vedla i má předchozí renovace litinového kříže na tomtéž hřbitově. Paní Ouředníková byla hybatelkou celé akce a chtěla renovaci i zaplatit. Tato samotná snaha o zvelebení cizího hrobu na mne udělala velký dojem. S renovací jsem souhlasil, za podmínky, že bude bezplatná.
K demontáži kříže jsem přistoupil v polovině dubna 2024. Nebylo těžké jej z podstavce vyjmout. Podstavec tvořil nevzhledný proarmovaný beton, který evidentně nahradil původní zřejmě rozpadlý podstavec někdy před cca 50 lety.
Původně jsem si myslel, že to bude „jen“ obvyklá renovace vcelku běžného typu kříže. Že jsem se mýlil, jsem zjistil při letmém očištění zašlé tabulky, kdy jsem začal číst téměř nečitelné jméno. Nejdříve se na tabulce objevilo jméno Maria, očekával jsem tedy, že se bude jednat o hrob nějaké místní obyvatelky. Jaké bylo mé překvapení, když jsem čistil dál a mohl číst i jméno Dominik. Poté co jsem očistil před jménem i zkratku Br., bylo jisté, že se jedná o řádového bratra. S touto informací jsem ještě téhož večera seznámil Jirku a on mi obratem volal informace o Dominikovi, civilním jménem Janu Kuklovi, které našel ve svém archivu.

Z minulé instalace ve Svatém Janu pod Skalou mi zbyla část podstavce z růžového suchomastského vápence. Celý podstavec se zachránit nedal, protože byl v žilkování velmi zvětralý a celá vrchní část se mi rozpadala doslova pod rukou. Přistoupil jsem tedy k jeho zkrácení a snažil se zachovat alespoň spodní část. Tu jsem o odříznutí zarovnal, seřízl hrany, odvrtal novou kapsu pro osazení patky kříže. Poté jsem kámen natřel konsolidačním přípravkem a opravil vrchní část. Na hřbitově bylo potřeba odstranit i původní proarmovaný beton. Ten jsem odstranil pod úroveň terénu a následně vytvořil nové betonové lože pro usazení opraveného soklu. Do něj jsem 29. května osadil renovovaný kříž. Jirka si dal za cíl vytvořit nový nápis, a tak jsem mu předal renovovanou tabulku, která bude následně kříž zdobit.
Jsem rád, že jsme společně s Jirkou mohli pomoci zachovat další z krásných křížů, kterých na hřbitovech ubývá a jsou ve velkém nahrazovány unifikovanými náhrobky, často dováženými i přes polovinu planety. Zvolna se z „božích zahrad“ vytrácí krása a um v dílech našich předků.
Děkuji tímto zejména své milované manželce, rodině i ostatním přátelům, díky nimž mám možnost sdílet radost ze svého neobvyklého koníčku. Renovaci stejně jako všechny ostatní jsem financoval z vlastních zdrojů a opravu jsme s Jirkou provedli bez nároku na finanční odměnu.

• odstranění hrubých nečistot
• demontáž komponentů na kříži
• opálení starých nánosů barev
• obroušení drátěným kotoučem
• opískování kříže, Krista i tabulky
• odvrtání, vyřezání závitů do tabulky nápisu INRI i korpusu Krista a následné osazení nerezovými závitovými čepy
• nátěr kříže, Krista a tabulky základní a povrchovou barvou
• stříbření detailů na kříži, tabulce a korpusu
• osazení na místo
Práce na podstavci:
• odvoz ze svatojánského hřbitova
• zkrácení